Книжковий ринок

Опубліковано в Книжковий ринок

Результати опитування 27.05.20

трав. 28, 2020 Переглядів: 156

Шановні колеги по видавничому цеху!

Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів інформує вас про результати чергового опитування учасників книжкового ринку, мета якого — визначення їхнього «самопочуття» в умовах карантину та «пандемічної» кризи.

Опитування стосувалося періоду з 1 квітня до середини травня, тобто абсолютно «чистого» карантинного періоду, на відміну від попереднього опитування, яке охоплювало березень, коли, принаймні в першій половині місяця, ринок функціонував у звичному для нього режимі.

Через недостатньо активне реагування значної частини вас, колеги, на наше прохання заповнити гугл-форму, результати дослідження не претендують на цілковиту репрезентативність, проте дають уявлення про «середню температуру» у видавничому середовищі, а також вказують на певні тенденції та дають підстави для прогнозування загальної ситуації на ринку, яка може скластися впродовж нинішнього року, оскільки послаблення карантину не є ознакою завершення кризи, а скоріше тільки її початком.
Отже, більшість із тих, хто заповнив та надіслав анкету (87 %), представляють видавництва, із них 67,1 % — це мікро- і малі підприємства.


Рівень падіння продажів книжок упродовж квітня — травня 59,4 % оцінили як катастрофічний і 37,1% — як «середній».

Обсяги ненадходжень за продані книжки за цей період становили в середньому 65 %. Враховуючи той факт, що левова частка вітчизняних видавництв не має запасу обігових коштів, а працює, так би мовити, «з коліс», одразу запускаючи надходження у виробництво, можна прогнозувати, що у найближчі місяці вони не зможуть перекрити цей дефіцит за рахунок нових надходжень і, відповідно, на ринку в цій чи трохи меншій пропорції зменшиться кількість новинок, які за тематичними планами мали б з’явитися 2020 року.

Упродовж квітня — травня 12,8 % видавництв працювали в тому самому режимі, який існував до карантину, і з тим самим штатом співробітників, 7,8 % скоротили персонал, однак продовжували виконання намічених планів у повному обсязі, і 73,5 % мінімізували свою діяльність до найнижчого рівня або взагалі призупинили, очікуючи на запуск ринку після карантину.

Що ж до персоналу, то 15,6 % респондентів у ці півтора місяці відправили у відпустку за власний рахунок усіх працівників, а 20,9 % — лише частину колективу. 12,5 % підприємств відправили частину працівників у платну відпустку. В той самий час 39,1 % опитуваних стверджують, що всі їхні працівники працювали у штатному режимі і з оплатою. 3,1 % повідомили, що звільнили весь персонал. Водночас 62,5 % зазначили, що зменшили розмір заробітної плати.

Щодо допомоги з боку держави, то 51,6 % респондентів бачать її у суттєвому збільшенні обсягів закупівель книжок бібліотеками, 18,8 % — у тимчасовій відміні податків і зборів і лише 10,9 % — у короткотермінових кредитах під незначні відсотки.

На запитання щодо прогнозу відновлення функціонування ринку в докарантинному режимі «оптимісти», які становлять 29,7 % опитаних, очікують його за півроку, проте 61 % вважають, що потрібно не менше року чи заявили, що взагалі не готові спрогнозувати, скільки знадобиться часу на відновлення повноцінної діяльності.

Ознайомившись із результатами нашого опитування, кожен з учасників має можливість зробити власні висновки і скоригувати свої плани.
Сподіваємося, що чіткіший прогноз можна буде скласти після завершення І-го півріччя. Чекати залишилося недовго.

З повагою
Олександр Афонін, президент ГС «УАВК»

остання зміна Четвер, 28 травня 2020 18:28
Прочитано 156 раз
рейтинг статті
(0 голосів)

Залишити коментар

Переконайтеся, що ви ввели всю необхідну інформацію, позначену зірочкою (*). HTML код не допускається.

Каталог

Блоги

 • лип. 10, 2020

  З вами нам не страшно!

  Судове засідання у справі за позовом Віктора Медведчука проти Вахтанг Кіпіані та Видавництво Vivat через книгу «Справа Василя Стуса» перенесли на 14 серпня. Засідання відбудеться в дарницькому районному суді Києва о 10:00. Ми неодноразово заявляли, що позов Медведчука — це…
 • лип. 11, 2020

  Закон 3377

  Декілька тижнів тому Верховна Рада прийняла напрочуд вдалий закон 3377 про підтримку нашої культури в кризу. Після звичайних історій з секвестрами, нарешті, до креативних індустрій повернулись обличчям. Але, нажаль, в порушення всіх можливих термінів, підпису Президента на законі немає. Всі…
 • лип. 10, 2020

  Більшість книг видавництва «Ранок» друкуватимемо на українському екопапері

  Зміївська паперова фабрика входить до корпорації Ранок. У виробничій лабораторії вивчаємо зразки екопаперу, зроблені з вторсировини. Це частина паперової машини, яку рухають більш, ніж півсотні двигунів. Замість відбілювача використовуємо картопляний крохмаль та харчові барвники. Для поліпшення міцності та стійкості волокна…
 • лип. 09, 2020

  Досвід мого бізнесу, як вижити в карантин

  Пандемія коронавірусу спіткала українців майже зненацька та утримувала всіх нас у жорстких, замкнених умовах майже 3 місяці. Для бізнесу карантин став, безумовно, серйозним ударом, але ще більші випробування чекають на нього попереду. Тому важливо оцінити ситуацію та в разі повторення…
 • лип. 07, 2020

  Як використовувати фотографічні твори без порушень авторського права?

  Фотографічний твір є одним з найпоширеніших об'єктів авторського права, який використовується як для оформлення обкладинки книжкової продукції, так і для ілюстрації змісту творів. Фотографічні твори також видаються у вигляді моновидань та збірників творів. Різноманіття видів використання фотографій породжує масу проблем…

Ми у Facebook

Інформація для ЗМІ