Міжнародні події

Опубліковано в Міжнародні події

Інформаційний звіт про участь у Міжнародному книжковому ярмарку в Абу-Дабі 2019

трав. 16, 2019 Переглядів: 1396
Українська делегація в Абу-Дабі
Українська делегація в Абу-Дабі

24—30 квітня 2019 року в Абу-Дабі, столиці Об'єднаних Арабських Еміратів, проходив Міжнародний книжковий ярмарок (скорочено ADIBF) — один із найбільших в арабському світі. Цього року там було представлено 1000 учасників із 50 країн світу.
1. Україну вдруге представлено на ADIBF. Минулого року виставкову площу було надано безкоштовно (завдяки активності Посольства України в Лівані та особисто письменниці Марини Гримич), й адміністрування участі взяла на себе Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів. Важливу допомогу тоді надало Посольство в ОАЕ та українська громада.
2. 2019-го року ініціативу УАВК стосовно продовження вивчення та освоєння арабського ринку підтримав Український інститут книги (директорка Олександра Коваль), організувавши стендову участь (8 кв. м) та відрядивши туди заступника директора Руслана Мироненка, керівницю відділу зв’язків із громадськістю Юлію Лактіонову та перекладачку Оксану Прохорович.
3. Чотири видавництва взяли участь у ярмарку власним коштом: київське видавництво «Нора-Друк», львівське «Видавництво Анетти Антоненко», тернопільське «Підручники та посібники» та ВД «Освіта» (Київ). Вони представляли на ADIBF сучасну художню і навчальну літературу.
4. Українську делегацію було запрошено до Посольства України в ОАЕ, де відбулася зустріч із Надзвичайним і Повноважним Послом України в ОАЕ Юрієм Полурезом. Пан Посол висловив готовність сприяти подальшим крокам у просуванні української книжки на арабському ринку та підтримувати відповідні плани та проекти, зокрема і для того, щоб Україна в найближчий перспективі могла отримати статус Почесного гостя ADIBF. Учасниками делегації було проведено передання книг, які зібрали вітчизняні видавці, для недільної української школи в Абу-Дабі.
5. У день відкриття Ярмарку пан Посол відвідав український стенд, побажав плідної роботи і підтвердив налаштованість на розширення активності у книговидавничій сфері.
6. Учасники делегації під час роботи Ярмарку провели майже 100 індивідуальних переговорів та зустрічей із колегами з арабських країн (ОАЕ, Лівану, Єгипту, Саудівської Аравії, Сирії та інших), а також з Індії, Індонезії, Великобританії, США.
7. ADIBF має власну програму грантової підтримки перекладів (з арабської та на арабську мову) творів, що представляють експоненти Ярмарку. Представники українських видавництв активно обмінювалися пропозиціями з іноземними колегами і в результаті досягнутих домовленостей про купівлю-продаж авторських прав було подано понад 20 протоколів про наміри для можливої підтримки ADIBF таких перекладів. Результати розгляду таких подань очікуються в найближчі три місяці.
8. Представлення на Ярмарку стенду Українським інститутом книги, державною структурою, викликало позитивний відгук в організатора виставки –– Департаменту культури та туризму Абу-Дабі, відповідальні працівники якого організували бізнес-зустріч керівників 14 провідних арабських видавництв та профільних асоціацій із членами української делегації.
9. На цій зустрічі було обговорено співпрацю українських видавців та видавців з арабських країн у взаємному просуванні на ринки творів літератури та участі українських делегацій в інших книжкових заходах арабського світу.
10. Спілкування продемонструвало зацікавленість нашим ринком та відкритість (з урахуванням ментальних, релігійних та політичних особливостей) арабського ринку. Під час переговорів, наприклад, йшлося про вивчення можливості започаткувати курс української мови і літератури в провідних університетах арабського світу. Усе залежатиме від подальшої співпраці та кількості перекладених книжок і потреби ринку в перекладачах.
11. Суттєво наростити кількість перекладів можна за рахунок старту програми підтримки перекладів з української. Український інститут книги анонсував таку програму і це вже викликало неабиякий інтерес з боку закордонних видавців.
12. Висновки.

● Учасники українського книжкового ринку мають проявляти активність і постійно подавали світу сигнали про нашу готовність співпрацювати. За підтримки профільних інституцій можна розраховувати на швидкий результат, тоді в різних країнах з'явиться більше перекладів з української.
● У переговорах видавці з арабських країн не раз акцентували, що існують тісні зв’язки між арабським світом та Україною і Східною Європою загалом. Ці відносини мають вже сучасну історію співпраці, яка почалася після Другої світової війни. У країнах арабського регіону, як-от Єгипет, досвід політичної, соціальної культури Східної Європи, до якої належить Україна, дуже цікавий з огляду на існуючі проекти Східного партнерства Євросоюзу.
● Закордонні видавці активно цікавляться книжками для дітей та підлітків, художньою літературою, а також текстами з філософії та історії.
● У деяких арабських країнах, зокрема в ОАЕ та Кувейті, існують програми підтримки перекладів літературних творів, і учасники цих програм із нетерпінням чекають на відповідну програму Українського інституту книги для взаємного збагачення культур.
● Організатори ADIBF запрошують до участі в наступних ярмарках вже зі збільшенням української присутності, як щодо кількості учасників так і щодо площі виставкового стенду. Із риторики очільників Департаменту, який займається подією, та зі спілкування в Посольстві України стало зрозуміло, що організатори можуть іти на суттєві поступки у фінансовому плані та надавати організаційну підтримку українським структурам у разі налагодження довготермінового співробітництва.
● Участь у регіональних книжкових виставках дає можливість не тільки започаткувати відносини з місцевими представниками ринку, а й з іншими запрошеними на такі заходи учасниками. Так, у результаті переговорів із представниками країни-спеціального гостя ADIBF — Індії представники УІК отримали запрошення та спеціальні умови участі у виставці в Нью-Делі, що відбудеться на початку 2020 року.
● Надалі потрібно розвивати інформаційну підтримку участі в закордонних ярмарках, зокрема створити спільний каталог прав, рекомендованих творів, сучасних авторів, окремий сайт Програми з підтримки перекладів тощо.
● Активне підключення української громади в країні перебування дозволяє впевненіше проводити заходи та мати додаткову інформацію про стан ринку і варіанти взаємодії з місцевими структурами.

Маю надію, що, завдяки зусиллям українських культурних інституцій та ентузіастів видавничого ринку буде видано більше перекладів з української мови, і через нашу літературу світ дізнається, що Україна займає не тільки велике місце на карті світу, а й значне місце в культурній спадщині людства.

Микола Кравченко,
співзасновник видавництва «Нора-Друк»,
координатор української участі в ADIBF від УАВК

остання зміна П'ятниця, 11 жовтня 2019 19:01
Прочитано 1396 раз
рейтинг статті
(0 голосів)

Залишити коментар

Переконайтеся, що ви ввели всю необхідну інформацію, позначену зірочкою (*). HTML код не допускається.

Спільний каталог авторських прав

Блоги

 • жовт. 01, 2022

  Інформація стосовно щорічної Асамблеї Міжнародної асоціації видавців

  Учора, 29 вересня, відбулася чергова щорічна Асамблея Міжнародної асоціації видавців (далі — МАВ), членом якої УАВК є з 2011 року.Делегатами від нас у ній брали участь два члени Правління: Володимир Карасьов, директор видавництва "Знання", та Віктор Круглов, генеральний директор видавництва…
  Written by
  Tags: IPA
 • вер. 16, 2022

  Забули про національну ідентичність у держбюджеті

  У проєкті бюджету наступного року приділяється велика увага безпеці та обороні країни. Повністю підтримую таке рішення. Але є велика ложка дьогтю у програмному документі. Фінансування освіти та науки зменшилося приблизно на 20%. З урахуванням інфляції витрати на освіту впадуть вдвічі.…
  Written by
  Tags: бюджет
 • вер. 05, 2022

  До уваги потенційних засновників Агенції з авторських прав

  Шановні колеги! За результатами обговорення можливості створення за участю ГС "УАВК" Агенції з авторських прав частина учасників ринку виявила свою зацікавленість взяти участь у цьому процесі.Просимо повідомити на ел. адресу Асоціації Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. про своє бажання стати засновником і взяти участь…
  Written by
 • вер. 03, 2022

  Спалена книгарня «Книголенд» відродилася

  Всі книжки виробництва росіі вилучені з продажу. Під час ракетно-бомбового удару була вщент знищена книгарня у києвському ТРЦ «Ретровіль». Згоріли книжки, шафи, повністю пошкоджено обладнення. КнигоЛенд сьогодні святкує друге народження книгарні у тому ж торгівельному центрі. Це вже друга відновлена…
  Written by
  Детальніше...
 • серп. 20, 2022

  Читають “Бісів”, Оруелла та Зеленського. Книговидавці про проблеми галузі

  Vesti.ua поговорили зі спеціалістами галузі про те, чи друкують сьогодні в Україні книги, наскільки в країні впало у війну їхнє виробництво, чому на книги зростають ціни і якими цінниками зустрінуть нас книжкові магазини вже у вересні. А ще про те,…
  Written by

Ми у Facebook

Інформація для ЗМІ