Блоги

Опубліковано в Блоги

Підліткове фентезі та хепі-енд. Які книги будуть цікаві видавцям у 2021 році

січ. 31, 2021 Переглядів: 60

Зважаючи на те, що 2020 рік для видавців, письменників та книголюбів світу був бурхливим, трагічним та навіть жахливим, актуалізується питання: як виглядатимуть видавничі тенденції у 2021 році та яким літературним жанрам віддаватиметься перевага.

Перед літературною спільнотою постало питання, чи пройде наступний рік під гаслами: «Дамо відсіч похмурій реальності» та «Скажемо „так“ комедійним приколам і легкому духу сучасності, що служитимуть механізмом утечі від реальності»? Чи спільне прагнення до ескапізму занурить нас глибоко в епічні фантазії та наукову фантастику, що діти звикли читати вночі з ліхтариком під ковдрами? У видавничих шафах є багато місця для подібних жанрів, отже, важливо заповнити їх затребуваною продукцією.

Аналізуючи популярні зарубіжні спеціалізовані ресурси та медіа, бестселери, я зіштовхнувся з певними висновками літературних критиків. Критики прогнозують, що в найближчому майбутньому продовження деяких бестселерів, на кшталт саг «Сутінки», «Пісня льоду та полум’я», трилеру «Загублена» («Gone Girl»), «Патрік Мелроуз», «Шалено багаті азіати» Кевіна Квана, «Артеміс Фаул», книги відомих Майкла Шебона та Франка Тільє, раніше виданих мільйонними копіями та адаптованих під платформи Netflix, HBO, сценарії Disney та Голівуду, може стати популярним.

На тлі останніх подій, читачі прагнитимуть поринути у фантазійні світи, а письменники будуть змушені підлаштовуватися під вимоги доби, дивитися на світ крізь кардинально змінену культурну призму та шукати шляхи легкої втечі від важких реалій. Як приклад можна сказати про серії підліткових фентезі «Звіродухи», «Останні підлітки на Землі», «Школа добра і зла».

Крім того, видавці мають оновити потребу у веселих пригодницьких історіях з хепі-ендом. Вважаю, ця тенденція буде лише посилюватися, особливо, якщо окремі твори стануть бестселерами. Люди звикли читати позитивні історії, коли вони почуваються щасливими. Доказом цього є статистика, що демонструє світову тенденцію — підвищення читацького інтересу до книжок, що забезпечували комфорт та умовний внутрішній спокій, у період першої хвилі карантину. Мої колеги проаналізували запити читачів, що надходили на електронну скриньку книгарні «Книголенд». Серед книжок, яким замовники онлайн-книгарні віддавали перевагу навесні 2020 року, фігурують «Лавандовий дім» Гіларі Бойд, «Ще один рік у Провансі» Пітера Мейла та «Світло Парижа» Елінор Браун.

Дві представлені версії підтверджуються списком прогнозованих бестселерів New York Times-2021, складеним за результатами опитування пересічних читачів. Згідно з опитуванням, читачі демонстрували два рівноцінних мотиви: бажання втекти від реальності та якомога довше залишатися в паралельному комфортному світі та невідворотність, готовність стикнутися з проблемами.

Ще одним трендом наступного видавничого року буде збільшення видання обсягів книг. Зважаючи на уповільненість розвитку, самітницьке життя, продиктоване новою хвилею локдаунів, читачі віддаватимуть перевагу довгим історіям. Часи, коли люди потребували шаленого ритму, дій та виборів, що можна зробити та втілити за один день, залишилися в минулому. Їм на зміну прийдуть товстенні 800-сторінкові твори про кохання, сімейні саги про декілька поколінь та епопеї про розмірене життя маленького міста. Читачі шукатимуть порятунку між сторінками тривалих оповідань, закохуватимуться та розгадуватимуть детективні ребуси разом із персонажами.

Інші популярні видання будуть похмурими, але їхні автори делікатно підходитимуть до тем смерті, горя та втрат. Вони не будуть занадто жорстокими. У них не буде фаталістичного або нігілістичного підтексту. Швидше за все, найуспішнішими історіями 2021 року будуть життєстверджуючі розповіді про катастрофи та апокаліпсис, що замінять наші реальні страхи та доставлятимуть еліксир надії. Не здивуюся, якщо найпопулярніша книга наступного десятиліття буде духовною за своєю природою, можливо, присвяченою привидам чи іншим неземним істотам.

У будь-якому разі, якими б не були тенденції книжкового ринку у 2021-у, ми точно знаємо, що досі нічого не знаємо. Тому, вище я представив лише здогадки, «спекулюючи» інформацією про події майбутнього, що надходить звідусіль. Чи станеться наступного року глобальна вакцинація, запуск SpaceX, чи впровадження 5G-Інтернету? Чи буде реалізована велика «теорія заколоту» з подальшою епічною та фантастичною епопеєю? Сподіваюсь, ми всі протримаємось якомога довше, щоб разом про все дізнатися.

Спеціально для НВ Бізнес

Прочитано 60 раз
рейтинг статті
(0 голосів)

Залишити коментар

Переконайтеся, що ви ввели всю необхідну інформацію, позначену зірочкою (*). HTML код не допускається.

Каталог

Блоги

 • лют. 20, 2021

  Лайфхаки виживання для книгарень

  Дехто вважає, що книгарні непотрібні. Книги можна замовити через інтернет або завантажити електронну версію. Насправді, книгарні виконують важливу роль в промоції книги та читання. Саме тому в розвинутих країнах роблять все для збереження книжкового рітейлу. Я вирішив створити добірку цікавих…
 • січ. 31, 2021

  Підліткове фентезі та хепі-енд. Які книги будуть цікаві видавцям у 2021 році

  Зважаючи на те, що 2020 рік для видавців, письменників та книголюбів світу був бурхливим, трагічним та навіть жахливим, актуалізується питання: як виглядатимуть видавничі тенденції у 2021 році та яким літературним жанрам віддаватиметься перевага. Перед літературною спільнотою постало питання, чи пройде…
 • січ. 28, 2021

  Пам'яті корифея

  Відходять у кращі світи останні з корифеїв українського книговидання ХХ століття. На 84-му році життя перестало битися серце чудової людини, неперевершеного майстра літературного редагування ЮРіЯ ЕММАНУЇЛОВИЧА ГРИГОР’ЄВА. За понад 60 років свого трудового життя він пройшов шлях редактора, заступника головного…
  Written by
 • січ. 09, 2021

  Кілька запитань до уряду

  Судячи з постанови уряду щодо локдауну, він вважає, що середньостатистичний українець належить до істот, які мають лише виключно фізіологічні потреби: їсти, спати, займатися сексом і ср..., вибачте, випорожнювати шлунок. І цій істоті аж ніяк не потрібна книга як головний впливовий…
  Written by
 • січ. 01, 2021

  З Новим Роком! (відео)

  Хай оцей "бичачий" рікІз несходжених дорігПринесе любов і щастяВам на весь ваш довгий вік! Хай у місті і в селі,У коморі й на століБуде всього у достатку,Й мир прибуде на землі! Негараздів всіх і бідХай зникає навіть слід,А здоров'я вистачаєНа…
  Written by

Інформація для ЗМІ