Важливо

Блоги

Опубліковано в Блоги

HELPING UKRAINIAN BOOKS AND BOOKSELLERS

вер. 14, 2023 Переглядів: 1063

Від серця до серця

Ця історія бере початок від середини минулого року, коли я отримав від одного зі своїх колег координати пана Аскольда Мельничука, українця, громадянина США, письменника, вченого, людини, не байдужої до долі України.

Під час тривалої розмови, яка відбулася між мною та паном Аскольдом, я розповів йому, в яких складних умовах опинився український книжковий бізнес, як потерпають від бойових дій видавництва та книгарні, їхні працівники, який складний стан українських бібліотек, які опинилися в тимчасовій окупації або були зруйновані чи пошкоджені.

Війна, розв’язана путінською росією проти України, змусила українську владу зосередити наявні бюджетні кошти на організацію оборони, закупівлю озброєння, забезпечення воїнів усім необхідним для їхнього захисту та ефективної боротьби з ворогом, і внаслідок цього видатки з державного бюджету, які передбачалися на фінансування сфери культури загалом і книговидання зокрема, були вилучені та спрямовані на виконання завдань оборони країни.

Тому власне я і звернувся до пана Мельничука з проханням про організацію збору коштів для підтримки українського книговидання та бібліотек як суб’єктів інформаційного і патріотичного опору ворожій навалі, зокрема й в інформаційному просторі.

Мій співрозмовник дуже перейнявся почутим про важкі втрати й потреби видавців, книгорозповсюджувачів і бібліотек і вже за кілька днів зміг сформувати команду однодумців, до якої крім нього увійшли Каролін Форче, Мітчел Каплан, Крістофер Мерілл, Джейн Андру.
Саме ця команда небайдужих людей, яка зрозуміла, як ми в цей важкий і трагічний час потребуємо не просто розуміння і співчуття, а й реальної підтримки, створила Helping Ukrainian Books and Booksellers й виконала всі визначені законодавством США процедури з уможливлення організації збору коштів для допомоги українському книговиданню.

 

Завдяки активним діям команди вдалося зібрати кошти, і вже напередодні Різдва Христова на рахунок Благодійної організації «Благодійний фонд «Толока», яка є офіційним партнером Громадської спілки «Українська асоціації видавців і книгорозповсюджувачів» в реалізації програми підтримки суб’єктів книговидання та бібліотек в умовах війни, від Helping Ukrainian Books and Booksellers надійшли перші 10 тисяч доларів США.

Наглядовою радою нашої спілки, за згодою донаторів, ці кошти були спрямовані на допомогу 60 працівникам видавництв і книгарень, які внаслідок російської агресії втратили близьких, домівки та майно. Кожен із них отримав по 6 тисяч гривень, що в еквіваленті дорівнює 164 доларам США. Ця на перший погляд невелика сума в умовах України стала доброю допомогою тим, хто її потребував, за що вони щиро подякували нашим американським друзям, назвавши цю акцію «Від серця до серця».

Акція — від отримання коштів, визначення переліку осіб, які найбільше потребували допомоги, виплати коштів і до звітування про їх використання — тривала два з половиною місяці.

І вже в березні 2023 року ми отримали другий транш загальною сумою 10 тисяч доларів США, який, за згодою донаторів, було вирішено спрямувати на закупівлю книжок для бібліотек.

Чому саме на ці потреби?

Тому що кількість лише бібліотек, знищених або пошкоджених, з повною або частковою втратою фондів, сягнула 636. Крім того, значна частина бібліотек, розташованих у Центральній та Західній Україні, виявилася неспроможною задовольнити потреби читачів наявними фондами через значне збільшення звернень тимчасово переміщених зі східних та південних областей осіб, тобто з тимчасово окупованих ворогом територій та з зони бойових дій. У державі, на жаль, бракує коштів на забезпечення фінансування для поповнення бібліотечних фондів.

Під отримані кошти Громадською спілкою «Українська асоціації видавців і книгорозповсюджувачів», спільно з партнерським Благодійним фондом "Бібліотечна країна", було розроблено спеціальні механізми відбору бібліотек, які найбільше потребують допомоги, конкурсу постачальників книжок, вибору бібліотеками кращих із пропозицій постачальників та закупівлі книжок і доставки їх постачальниками до бібліотек.

У відповідь на наше звернення ми отримали заявки від 975 бібліотек, які гостро потребують допомоги у відновленні або поповненні наявних фондів.

Нами було визначено оптимальну суму в 30 тисяч гривень, яка дає змогу закупити для кожної відібраної бібліотеки від 90 до 120 книжок, залежно від асортименту та вартості доставки до місця призначення. Отримані кошти було спрямовано на закупівлю книжок для бібліотек Київської, Харківської, Херсонської та Миколаївської областей.

Акція тривала впродовж квітня — червня 2023 року. У результаті за рахунок допомоги Helping Ukrainian Books and Booksellers 12 бібліотек отримали 1 220 нових книжок українських видавництв, які вийшли друком у 2021–2022 рр. На кожній з доставлених у бібліотеки книжок є стікер із позначкою, що вона придбана завдяки фінансовій допомозі наших щирих американських друзів.

Певна річ, зважаючи на запит від 975 бібліотек, надання допомоги лише 12 — це замало, однак усе велике починається з малого кроку.
У травні 2023 року ми отримали від Helping Ukrainian Books and Booksellers третій транш допомоги в 10 тисяч доларів США і з 1 серпня продовжили програму закупівлі книжок для бібліотек.

Ми вважаємо українську книгу також зброєю, яка захищає свідомість українців від російських імперських наративів та є ефективним інструментом формування та духовного, культурного й інтелектуального розвитку української політичної нації.
Цілком зрозуміло, що в умовах війни держава неспроможна забезпечити повноцінне фінансування цієї мистецько-інтелектуальної зброї, й дуже покладаємося на американських благодійників у особі тих, хто підтримує діяльність організаторів Helping Ukrainian Books and Booksellers й надає нам таку надзвичайно потрібну допомогу.

Треба зазначити, що до кампанії зі збору коштів доєдналася книгарня Brooklin Booksmith в особі Лізи Гозашті, Алекса Шаффонера та Пірса Алквіста. Працівники книгарні запитують покупців, чи не хочуть вони зробити пожертву на підтримку видавництв, книгарень і бібліотек України. За останніми даними, 3 500 покупців пожертвували сумарно майже 12 000 доларів США. Ці кошти після надходження в Україну також будуть використані для закупівлі книжок для бібліотек.

Уклінно дякуємо вам за це, Helping Ukrainian Books and Booksellers та книгарня Brooklin Booksmith, від імені всіх українців і висловлюємо сподівання на продовження цієї допомоги.

Від серця до серця

Президент Громадської спілки "Українська асоціація видавців і книгорозповсюджувачів"

Олександр Афонін

остання зміна Неділя, 17 вересня 2023 09:18
Прочитано 1063 раз
рейтинг статті
(0 голосів)

Залишити коментар

Переконайтеся, що ви ввели всю необхідну інформацію, позначену зірочкою (*). HTML код не допускається.

Спільний каталог авторських прав

Зміст

Блоги

 • лист. 12, 2023

  Херсонська обласна наукова бібліотека

  Ворог пристрілювався не один раз. Сьогодні - майже знищив. Співчуваю колегам-книжникам, впевнений, буде відбудовано ще краще. Ворог вбиває слово, думку. Мову. Бібліотеки. Музеї. Пам‘ятники. Змінює назви міст, вулиць. На окупованих територіях винищує книжки у шкільних та публічних бібліотеках, замінює підручники…
  Детальніше...
 • жовт. 08, 2023

  5 фактів

  5 фактів про важливість книжок, витоки мʼякої сили та критичне мислення, цифрових монстрів і популізм. Читання формує вміння зосереджуватися, аналізувати інформацію та формувати власне бачення світу. Без книжок неможливо сформувати критичне мислення. 1. Запрошення до руського миру. Всі ми знаємо…
  Written by
 • жовт. 01, 2023

  З Днем захисників та захисниць України і святом Покрови Пресвятої Богородиці!

  Уже не згаснуть у віках Ваші звитяга й слава! Ви — наш непереможний Стяг, Свобода і Держава! Низький уклін і глибока шана захисникам та захисницям України! Слава ЗСУ!
  Written by
 • вер. 14, 2023

  HELPING UKRAINIAN BOOKS AND BOOKSELLERS

  Від серця до серця Ця історія бере початок від середини минулого року, коли я отримав від одного зі своїх колег координати пана Аскольда Мельничука, українця, громадянина США, письменника, вченого, людини, не байдужої до долі України. Під час тривалої розмови, яка…
  Written by
  Детальніше...
 • черв. 17, 2023

  Сьогодні нашій з вами АСОЦІАЦІЇ виповнюється 29 років!

  Шановні члени УАВК! Сьогодні нашій з вами АСОЦІАЦІЇ виповнюється 29 років! Це вже солідний вік як для людини, так і для громадської організації. За весь час свого існування Асоціація завдяки активності своїх членів довела, що вона не аморфне об'єднання, а…
  Written by

Інформація для ЗМІ