Блоги

Опубліковано в Блоги

Про піратство

січ. 27, 2023 Переглядів: 113

Я думала, що на 9 році війни, коли ми з такими зусиллями відвойовуємо право належати до цивілізованого світу, де поважають авторські права, приватну власність, ми всі розуміємо, як важливо дотримуватися закону і бути не таким, як наш ворог.

Виявляється, не всі. Тому мушу дещо проговорити.

Книжкове піратство у 2021 році обійшлося італійському книговидавництву в 771 мільйонів євро, а також у 5400 робочих місць.
У 2022 році проєкт, створений українцями, оштрафували у США на 7,8 млн доларів за книжкове піратство.
Через книжкове піратство видавничий ринок України щороку втрачає шалені кошти. А це невидані книги, ненаписані романи (автори теж недоотримують через піратство), це не відкриті робочі місця, не сплачені податки.
Книга — це продукт інтелектуальної власності. Для того, щоб читач міг отримати якісну книгу, видавець вкладає гроші.
Текст книги видавець купляє в автора або його представника. Якщо потрібен переклад, видавець звертається до перекладача. Це робота теж коштує грошей.
Обкладинка, якщо йдеться про іноземний тайтл, купляється окремо (і вартість може сягати 1000 дол за обкладинку), або малюється самостійно за гонорар художнику.
Тому безкоштовне розповсюдження електронної книги, а тим більше її продаж, без дозволу правовласника, — це піратство.

Аматорський переклад, аматорська аудіокнига — викладені у загальний доступ — порушення закону. Бажання використати елементи чужої широковідомої обкладинки і зробити на її основі мерч (без дозволу правовласників) та продати фанатам книги під соусом популяризації видання — банальна крадіжка.

Так, ви можете намалювати фанарт, де зобразите улюбленого персонажа, повісити малюнок на стінку, щоб милуватися, або розмістити на своїй сторінці у соцмережі, щоб й інші відзначили ваш талант. Але якщо йдеться про продаж мерчу за книжками — це треба погоджувати з правовласниками.

Умови щодо виготовлення і продажу мерчу у різних правовласників можуть різнитися. Найчастіше потрібно укласти угоду, заплатити чималий аванс, далі платити роялті від продажів. А ще правовласник встановить мінімальну ринкову вартість такого товару (ту, від якої він хотів би бачити % роялті, щоб не знецінювати бренд), тому такий продукт ніколи не буде коштувати дешево.
Відповідь від правовласника іноді можна очікувати місяцями навіть для затвердження обкладинки або дозволу на використання назви для безкоштовної листівки, яка дарується з книжкою.

Тому легальний мерч в Україні буде дорогим. Але обов'язково буде, тому що цього хочуть наші читачі.

Vivat намагається відстежувати випадки нелегального розповсюдження продукції, яка містить нашу інтелектуальну власність. Але іноді ми відчуваємо себе борцями з вітряками . Потрібна інтеграція зусиль всіх учасників ринку, а найголовніше потрібна реакція суспільства, читачів.
Україна дуже сильно змінилася. І нам вже слід усвідомити, що цифровий більшовизм — це зло. За створений кимось продукт треба платити, щоб створювався новий і ще кращий. За крадіжку повинна бути відповідальність. Маніпуляції і бажання називати чорне — білим, незаконне поширення — рекламою, піратство – малим бізнесом, це шлях не на захід, а на північ.

А що ви думаєте з цього приводу, друзі? Давайте поговоримо про наболіле.

Прочитано 113 раз
рейтинг статті
(0 голосів)

Залишити коментар

Переконайтеся, що ви ввели всю необхідну інформацію, позначену зірочкою (*). HTML код не допускається.

Спільний каталог авторських прав

Зміст

Блоги

 • бер. 03, 2023

  В Анікщяї презентовано найновіші видання від Українського інституту книги

  Сьогодні в публічній бібліотеці Людвікаса та Станіслава Дідюляй Анікщяйського району відбулася презентація останніх видань Українського інституту книги, які були передані Анікщяйській бібліотеці. На Вільнюському книжковому ярмарку, що відбувся у лютому, велику увагу приділили українським творцям, українській літературі та літературі європейських…
  Written by
 • лют. 19, 2023

  Професійне. Книжковий ринок після року повномасштабної агресії

  1. Видавництва вижили. Доля книжок українською мовою суттєво збільшилася. Українці читають. Нові книгарні відкриваються. Дистанційні продажі в Європу збільшилися. Це - позитив. 2. Тепер окремо по кожній проблемі. Окреслимо їх:- піратство;- книжка з Росії;- відсутність бібліотечної реформи;- відсутність державної політики…
 • лют. 17, 2023

  УІК запрошує на нараду "Пропозиції УІК для видавців"

  Шановні колеги! Український інститут книги запрошує вас узяти участь у галузевій нараді "Пропозиції УІК для видавців". Під час наради, яка відбудеться 21 лютого о 16:00 в онлайн-форматі, у кожного з вас буде можливість висловитися щодо доцільності й актуальності запропонованих проєктів,…
  Written by
  Tags: УІК
 • січ. 27, 2023

  Про піратство

  Я думала, що на 9 році війни, коли ми з такими зусиллями відвойовуємо право належати до цивілізованого світу, де поважають авторські права, приватну власність, ми всі розуміємо, як важливо дотримуватися закону і бути не таким, як наш ворог. Виявляється, не…
  Детальніше...
 • січ. 12, 2023

  Заява: НЕВИКОНАННЯ ЗАКОНІВ ПРО ПІДТРИМКУ УКРАЇНСЬКОЇ КНИГИ Є ЗАГРОЗОЮ НАЦІОНАЛЬНІЙ БЕЗПЕЦІ

  Війна України проти російських загарбників є перш за все війною за нашу ідентичність. Захист українського культурного простору й інституційна підтримка національних культурних індустрій є надважливим фронтом цієї війни.З огляду на це ми вважаємо неприйнятною оприлюднену Українським інститутом книги офіційну позицію…
  Written by
  Детальніше...

Інформація для ЗМІ