Блоги

Опубліковано в Блоги

Заява: НЕВИКОНАННЯ ЗАКОНІВ ПРО ПІДТРИМКУ УКРАЇНСЬКОЇ КНИГИ Є ЗАГРОЗОЮ НАЦІОНАЛЬНІЙ БЕЗПЕЦІ

січ. 12, 2023 Переглядів: 158

Війна України проти російських загарбників є перш за все війною за нашу ідентичність. Захист українського культурного простору й інституційна підтримка національних культурних індустрій є надважливим фронтом цієї війни.
З огляду на це ми вважаємо неприйнятною оприлюднену Українським інститутом книги офіційну позицію щодо закону №2313-ІХ про книжкові сертифікати для дітей і субсидії для українських книгарень.
По суті, інститут заявляє, що не буде виконувати закон, а «питання реалізації зазначених програм буде розглянуте Урядом після закінчення чи скасування воєнного стану».


Нагадаємо, що закони №2313-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання розвитку українського книговидання і книгорозповсюдження» і №2309-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо встановлення обмежень на ввезення та розповсюдження видавничої продукції, що стосується держави-агресора, Республіки Білорусь, тимчасово окупованої території України» були одностайно ухвалені у червні 2022 року більш як 300 голосами парламенту.
Чи не вперше держава засвідчила здатність ухвалювати рішення про системну інституційну підтримку книжкового ринку. І хоча ключові норми закону 2313 ще не запрацювали, а закон 2309 досі не підписаний президентом, навіть самі по собі ці рішення парламенту і їх підтримка українським суспільством стали важливим стимулом для розвитку книжкової галузі.
Незважаючи на надважкі умови і величезні збитки внаслідок війни, в Україні упродовж останніх місяців почали відкриватися нові книгарні, видаються нові книжки.
Книжкова галузь повірила державі. І руйнувати цю довіру, не виконуючи важливі закони замість того, щоб поширювати позитивний досвід на інші культурні індустрії - неприпустимо.
Будь-які заяви, що задля економії коштів можна не виконувати закон, річна вартість якого становить менше 0,02% видатків держбюджету, є щонайменше безвідповідальними. Українські книжки - це теж зброя у війні проти “русского міра”.
Закони 2309 і 2313 ухвалювалися саме під час війни і з огляду на воєнні обставини. Вони виконують одразу три важливих завдання – захищають наш культурно-інформаційний простір від «русского міра», сприяють розвитку української культури і творять самодостатній український книжковий ринок як складову української економіки.
Невиконання цих законів є прямою загрозою національній безпеці України.
«Ми воюємо за нашу державу, за нашу культуру. Бо культура – це і є держава, це і є наш народ», - це слова президента України Володимира Зеленського, з якими важко не погодитися.
Ми закликаємо українську владу підкріпити ці слова реальними діями і забезпечити виконання ухвалених у червні 2022 року книжкових законів:
1. Дезавуювати заяву Українського інституту книги і запевнити українське суспільство, що Україна є правовою державою, а її закони – обов’язкові для виконання.
2. Забезпечити фінансування передбачених законом №2313-ІХ субсидій для книгарень і книжкових сертифікатів для дітей за рахунок коштів державного бюджету та/або міжнародної допомоги на відновлення України.
3. Кабінету міністрів – без зволікань ухвалити всі підзаконні акти, необхідні для втілення закону №2313-ІХ.
4. Президенту України – підписати закон №2309-ІХ, який не потребує ні копійки бюджетних видатків, але є важливим елементом інституційної підтримки книжкової галузі й захисту України від «русского міра».
Олександр Афонін, президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів;
Юрій Винничук, письменник;
Ірма Вітовська, акторка театру та кіно, заслужена артистка України;
Сергій Вожжов, письменник;
Тамара Горіха Зерня, письменниця;
Ганна Гопко, мережа захисту національних інтересів “АНТС”;
Олексій Декань, письменник;
Сашко Дерманський, письменник;
Василь Добрянський, письменник;
Катерина Єгорушкіна, письменниця;
Ігор Жук, поет, бард;
Оксана Забужко, письменниця;
Віталій Запека, письменник;
Ігор Зарудко, директор ТОВ “Книголенд”;
Вахтанг Кіпіані, ВК, військовослужбовець, журналіст, ГО "Історична правда";
Андрій Кокотюха, кіносценарист, автор книжок, журналіст;
Дара Корній, письменниця;
Павло Коробчук, письменник;
Микола Кравченко, співзасновник видавництва “Нора-Друк”;
Олександр Красовицький, видавництво “Фоліо”;
Віктор Круглов, генеральний директор видавництва “Ранок”;
Ольга Купріян, дитяча письменниця;
Андрій Курков, письменник;
Ярослава Литвин, письменниця;
Святослав Літинський, ГО “Незалежні”;
Ростислав Лужецький, співзасновник видавництва “Комора”;
Антон Мартинов, директор видавництва “Лабораторія”;
Юлія Орлова, Генеральна директорка видавництва “Віват”;
Олена Рибка, письменниця;
Ірен Роздобудько, письменниця;
Анастасія Розлуцька, ГО “Український світ”;
Мар’яна Савка, співзасновниця і головна редакторка “Видавництва Старого Лева”;
Єва Сольська, дитяча письменниця;
Ігор Степурін, видавець, Голова Благодійного фонду "Бібліотечна Країна";
Тетяна Стус, письменниця, керівниця лабораторії дитячого читання НЦ "МАНУ", засновниця "БараБука. Проєкт підтримки дитячого читання";
Світлана Тараторіна, письменниця;
Дімка Ужасний, співзасновник платформи “Бабай”;
Катерина Чепура, громадянський рух “Відсіч”;
Юлія Шаволіна, виконавчий директор мережі “Книгарня Є”;
Тарас Шамайда, рух “Простір свободи”;
Мартин Якуб, письменник.

остання зміна Четвер, 12 січня 2023 16:44
Прочитано 158 раз
рейтинг статті
(0 голосів)

Залишити коментар

Переконайтеся, що ви ввели всю необхідну інформацію, позначену зірочкою (*). HTML код не допускається.

Спільний каталог авторських прав

Зміст

Блоги

 • бер. 03, 2023

  В Анікщяї презентовано найновіші видання від Українського інституту книги

  Сьогодні в публічній бібліотеці Людвікаса та Станіслава Дідюляй Анікщяйського району відбулася презентація останніх видань Українського інституту книги, які були передані Анікщяйській бібліотеці. На Вільнюському книжковому ярмарку, що відбувся у лютому, велику увагу приділили українським творцям, українській літературі та літературі європейських…
  Written by
 • лют. 19, 2023

  Професійне. Книжковий ринок після року повномасштабної агресії

  1. Видавництва вижили. Доля книжок українською мовою суттєво збільшилася. Українці читають. Нові книгарні відкриваються. Дистанційні продажі в Європу збільшилися. Це - позитив. 2. Тепер окремо по кожній проблемі. Окреслимо їх:- піратство;- книжка з Росії;- відсутність бібліотечної реформи;- відсутність державної політики…
 • лют. 17, 2023

  УІК запрошує на нараду "Пропозиції УІК для видавців"

  Шановні колеги! Український інститут книги запрошує вас узяти участь у галузевій нараді "Пропозиції УІК для видавців". Під час наради, яка відбудеться 21 лютого о 16:00 в онлайн-форматі, у кожного з вас буде можливість висловитися щодо доцільності й актуальності запропонованих проєктів,…
  Written by
  Tags: УІК
 • січ. 27, 2023

  Про піратство

  Я думала, що на 9 році війни, коли ми з такими зусиллями відвойовуємо право належати до цивілізованого світу, де поважають авторські права, приватну власність, ми всі розуміємо, як важливо дотримуватися закону і бути не таким, як наш ворог. Виявляється, не…
  Детальніше...
 • січ. 12, 2023

  Заява: НЕВИКОНАННЯ ЗАКОНІВ ПРО ПІДТРИМКУ УКРАЇНСЬКОЇ КНИГИ Є ЗАГРОЗОЮ НАЦІОНАЛЬНІЙ БЕЗПЕЦІ

  Війна України проти російських загарбників є перш за все війною за нашу ідентичність. Захист українського культурного простору й інституційна підтримка національних культурних індустрій є надважливим фронтом цієї війни.З огляду на це ми вважаємо неприйнятною оприлюднену Українським інститутом книги офіційну позицію…
  Written by
  Детальніше...

Інформація для ЗМІ