Блоги

Опубліковано в Блоги

До влади

бер. 28, 2021 Переглядів: 775
До влади

В минулому році книговидання впало на 40% в Україні, більше, ніж у будь-кого в Європі. В цьому(дивись фото) - на 80% до першого кварталу минулого року.

Дякуючи активній позиції Міністерства, видавці отримали 82 мільйони гривень інституційної підтримки(ще 68 млн з виділених в бюджеті, Мінфін секвестрував, зробивши обмеження для великих видавців, але не поділився цими грошима з маленькими, або з письменниками) на видання нових книг. Таким чином, в статистику вони ввійшли.
З нового року ми вже пережили короткий локдаун в січні, який зупинив галузь, в тому числі, продаж нових, інституційно підтриманих книжок.

Зараз, поступово, країна, разом з Європою, входить в черговий безмежний локдаун. Більша частина книгарень в країні вже зачинено(доречі, Франція і Польща, маючи набагато жорсткіші локдауни, ніж наш, книгарні не чіпають, розуміючи важливість саме цієї галузі для психологічного стану населення. Ми же, в першу чергу, зачиняємо культурні заклади. Це, безумовно, справа влади різних рівнів.

Галузь чекала другого пакету підтримки підчас першого в цьому році карантину. Влада промовчала. Маємо гібридний другий. Знов жодної конкретної дії по компенсації культурним індустріям вимушеного простою. Сказати, що книговидання вмирає - не сказати нічого. Дивлячись на статистику Книжкової Палати України, можемо константувати - воно вже вмерло. Саме тому немає того, що було в ці дати рік тому - волання видавців та письменників про допомогу. Тільки не кажіть мені про системне зростання онлайн продажів, воно є, але воно навіть на третину не закриває падіння інших сегментів ринку. Майже призупинено купівлю прав для перекладу за кордоном, виходять книжки, права на переклад яких куплено ще в 2019 і на початку 2020. Зараз більша частина куплених прав - це підтримка закордонних фондів. Ми зараз закладаємо багаторічну тенденцію падіння ринку перекладної літератури.

Відсутні будь-які гучні заяви від установи, яка опікується книговиданням - Українського Інституту Книги. Більша частина областей скоротила, або зовсім обнулила витрати в обласному бюджеті на фонди бібліотек(з того, що я бачу, це Дніпро, Запоріжжя, Миколаїв). Майже обнулена програма видання патріотичної літератури в Центрі Захисту інформаційного простору України(всього 2 млн грн, 5 копійок на одного громадянина країни), не приймаються заявки в УКФ на видання книг(замість мистецької літератури і складних гібридних міжгалузевих проєктів). Тільки заяви Української асоціації видавців та загальна активна позиція щодо підтримки креативних індустрій Міністерством Культури та інформаційної політики.
Президент? Верховна Рада? Уряд? Голови ОДА? Міські Голови, які ініціювали локдауни? Голови Громад? Письменники? Діячі культури? Журналісти? Громадськість?

Це не плач Ярославни. Це - привертання уваги. Рецептів декілька.

Пропозиція УАВК - книжковий ребейт - повернення книгарням державою 10-15% від розміру продажу через касові апарати.
Моя особиста пропозиція - термінове прийняття закону про інституційну(або інші) підтримку галузі з викупом по 500 примірників кожної ринкової книги для бібліотек, якщо вона видана накладом більше 1000 на вільний ринок без спонсорських грошей. Так і не в кризу працюють багато років в Хорватії та Норвегії, які мають майже вдесятеро менше населення. Крім навчальної, наукової, рекламної, еротичної, малотиражної літератури та літератури іншими мовами. Головне, щоб такі виплати було зроблено системно, щомісячно, починаючі з хоча б травня, а не відкладати цю справу, як завжди, на грудень. Про контрабанду, контрафакт, електронне піратство, вплив імпорту з Росії - цього разу промовчу.

Репост та висловлення власної думки вітається.

остання зміна Неділя, 07 серпня 2022 22:15
Прочитано 775 раз
рейтинг статті
(0 голосів)

Залишити коментар

Переконайтеся, що ви ввели всю необхідну інформацію, позначену зірочкою (*). HTML код не допускається.

Спільний каталог авторських прав

Зміст

Блоги

 • жовт. 01, 2022

  Інформація стосовно щорічної Асамблеї Міжнародної асоціації видавців

  Учора, 29 вересня, відбулася чергова щорічна Асамблея Міжнародної асоціації видавців (далі — МАВ), членом якої УАВК є з 2011 року.Делегатами від нас у ній брали участь два члени Правління: Володимир Карасьов, директор видавництва "Знання", та Віктор Круглов, генеральний директор видавництва…
  Written by
  Tags: IPA
 • вер. 16, 2022

  Забули про національну ідентичність у держбюджеті

  У проєкті бюджету наступного року приділяється велика увага безпеці та обороні країни. Повністю підтримую таке рішення. Але є велика ложка дьогтю у програмному документі. Фінансування освіти та науки зменшилося приблизно на 20%. З урахуванням інфляції витрати на освіту впадуть вдвічі.…
  Written by
  Tags: бюджет
 • вер. 05, 2022

  До уваги потенційних засновників Агенції з авторських прав

  Шановні колеги! За результатами обговорення можливості створення за участю ГС "УАВК" Агенції з авторських прав частина учасників ринку виявила свою зацікавленість взяти участь у цьому процесі.Просимо повідомити на ел. адресу Асоціації Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. про своє бажання стати засновником і взяти участь…
  Written by
 • вер. 03, 2022

  Спалена книгарня «Книголенд» відродилася

  Всі книжки виробництва росіі вилучені з продажу. Під час ракетно-бомбового удару була вщент знищена книгарня у києвському ТРЦ «Ретровіль». Згоріли книжки, шафи, повністю пошкоджено обладнення. КнигоЛенд сьогодні святкує друге народження книгарні у тому ж торгівельному центрі. Це вже друга відновлена…
  Written by
  Детальніше...
 • серп. 20, 2022

  Читають “Бісів”, Оруелла та Зеленського. Книговидавці про проблеми галузі

  Vesti.ua поговорили зі спеціалістами галузі про те, чи друкують сьогодні в Україні книги, наскільки в країні впало у війну їхнє виробництво, чому на книги зростають ціни і якими цінниками зустрінуть нас книжкові магазини вже у вересні. А ще про те,…
  Written by

Інформація для ЗМІ