Блоги

Опубліковано в Блоги

Стосовно програми УІК поповнення книжкових фондів 2020

бер. 07, 2020 Переглядів: 2602 Written by 
Стосовно програми УІК поповнення книжкових фондів 2020

Дозволю собі конкретизувати свої аргументи проти закупівлі книжок лише для дітей за  програмою поповнення фондів публічних бібліотек УІК.

Відразу зазначу, що сам принцип постачання закуплених книжок в «активні» бібліотеки, співробітники яких показують ефективність своєї роботи, мають неординарні практики та підходи до залучення підростаючого покоління до читання, я підтримую беззаперечно.

Отже, далі мої аргументи проти виокремлення лише одного, назвемо так – дитячого, сегменту книжкового ринку для закупівель. (Зазначу, що аргумент, на кшталт того, що «ми ж думаємо про поповнення фондів, а не про видавців» не працює, оскільки книжки не з’являються в бібліотеках з вакууму, а постачаються з відкритого книжкового ринку, від тих таки видавців і разова сума «навіть» в 28 млн. грн – приблизно 1,2 млн ам.дол – не може пройти не поміченою.)

 1. Ми любимо своїх дітей і батьки зазвичай купують їм книжки, навіть якщо самі не читають. Бібліотеки, з мого особистого досвіду, найбільше забезпечені саме актуальною дитячою книжкою – щонайменше в цій частині бібліотечних фондів є максимальна кількість нових видань. Причому, це відбулося за рахунок різних джерел постачання: від державного та місцевих бюджетів до подарунків від благодійників. Отже, цей сегмент ринку не потребує спеціальної підтримки або лобіювання.
 2. Бібліотеки відіграють велику соціальну функцію і суттєвий відсоток їх відвідувачів є пенсіонери – тобто, таким рішенням буде обмежено їх доступ до нових книжок, нехай навіть в тій незначній кількості бібліотек з 15 тисяч, куди потраплять новинки.
 3. Таке рішення буде антиринковим зі зрозумілої причини – вказана вище сума потрапить не на зальний ринок, а лише на його частину, причому на найбільш «здорову» і розвинену.
 4. Про дискримінаційність тут теж доводиться говорити, адже великі видавництва зазвичай багатопрофільні (видають і дитячу літературу і книжки для дорослих), отже, якщо враховувати лише частку на ринку, а не якісь інші якості видань, вони отримають значну частину фінансування Програми і зможуть її вкласти в нові книжки на відміну від вузькопрофільних видавництв, які займаються лише книжками для дорослих.
 5. Чому хтось вирішив, що в бібліотеках не вистачає саме тих книжок, які оберуть експерти УІК, як це було минулі роки? Може у відібраних активних бібліотеках саме ці титулі вже є? Наприклад, отримані з інших джерел… І що тоді робити – після завершення Програми бібліотекам займатися обміном? Питання… 

Окремо слід зазначити такий фактор, як неврахування книжкових закупівель з місцевих бюджетів – про яку збалансованість забезпечення літературою відвідувачів бібліотек може йти мова, якщо оцінка поповнення книжкових фондів з інших (окрім держбюджету) йде лише в грошах?

На завершення просто зазначу, що сегмент дитячої літератури найбільш сильний і розвинений елемент книжкового ринку України, в якому працює багато гравців (не лише видавців, а й художників, перекладачів, айтішників, піарників ...) і вони активні не лише в плані прямих продажів книжок для внутрішнього споживача, а й в продажу прав за кордон. Там є багато інноваційних проектів, наприклад мультимедійних, ігрових тощо.  

І, нарешті, пропозиція. Я б запропонував таку схему Програми.

А) Одночасно з оголошенням відбору тих 500 (якщо я не помиляюся) бібліотек, які отримають нові книжки за Програмою 2020 року, було б логічно зібрати Перелік новинок (наприклад, за 3 останні роки) видань від всіх видавців без обмеження тематики та жанрів, як це було 2019 року і отримати експертне їх рейтингування.

Б) Знайти логістичного посередника (після, мабуть, тендерів) з постачання книжок в конкретні заклади.

В) Дати можливість кожній з відібраних по п. А) п’ятисот бібліотек закупити на 56 тисяч грн. (28 млн грн./500) книжок з Переліку з урахуванням експертного рейтингу. 

При такому рішенні, мені здається, активні бібліотеки поповнили б свої фонди за рахунок держбюджету актуальною і потрібною саме їм книжкою і вони б розуміли за що вони борються.

Фото для привертання уваги, звісно wink  Image by PublicDomainPictures from Pixabay

остання зміна Субота, 07 березня 2020 20:51
Прочитано 2602 раз
рейтинг статті
(0 голосів)

Залишити коментар

Переконайтеся, що ви ввели всю необхідну інформацію, позначену зірочкою (*). HTML код не допускається.

Спільний каталог авторських прав

Зміст

Блоги

 • жовт. 01, 2022

  Інформація стосовно щорічної Асамблеї Міжнародної асоціації видавців

  Учора, 29 вересня, відбулася чергова щорічна Асамблея Міжнародної асоціації видавців (далі — МАВ), членом якої УАВК є з 2011 року.Делегатами від нас у ній брали участь два члени Правління: Володимир Карасьов, директор видавництва "Знання", та Віктор Круглов, генеральний директор видавництва…
  Written by
  Tags: IPA
 • вер. 16, 2022

  Забули про національну ідентичність у держбюджеті

  У проєкті бюджету наступного року приділяється велика увага безпеці та обороні країни. Повністю підтримую таке рішення. Але є велика ложка дьогтю у програмному документі. Фінансування освіти та науки зменшилося приблизно на 20%. З урахуванням інфляції витрати на освіту впадуть вдвічі.…
  Written by
  Tags: бюджет
 • вер. 05, 2022

  До уваги потенційних засновників Агенції з авторських прав

  Шановні колеги! За результатами обговорення можливості створення за участю ГС "УАВК" Агенції з авторських прав частина учасників ринку виявила свою зацікавленість взяти участь у цьому процесі.Просимо повідомити на ел. адресу Асоціації Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. про своє бажання стати засновником і взяти участь…
  Written by
 • вер. 03, 2022

  Спалена книгарня «Книголенд» відродилася

  Всі книжки виробництва росіі вилучені з продажу. Під час ракетно-бомбового удару була вщент знищена книгарня у києвському ТРЦ «Ретровіль». Згоріли книжки, шафи, повністю пошкоджено обладнення. КнигоЛенд сьогодні святкує друге народження книгарні у тому ж торгівельному центрі. Це вже друга відновлена…
  Written by
  Детальніше...
 • серп. 20, 2022

  Читають “Бісів”, Оруелла та Зеленського. Книговидавці про проблеми галузі

  Vesti.ua поговорили зі спеціалістами галузі про те, чи друкують сьогодні в Україні книги, наскільки в країні впало у війну їхнє виробництво, чому на книги зростають ціни і якими цінниками зустрінуть нас книжкові магазини вже у вересні. А ще про те,…
  Written by

Інформація для ЗМІ